Laddar

Danone Activia Kefir med jordgubbssmak, 280g
Alla Activia produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Activia Kefir är en mildsmakande fermenterad mejeridryck, där den delikata jordgubbssmaken kombineras med Activias signaturmjuka konsistens. Activia…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
pastöriserad skumMJÖLK (84 %), GRÄDDE, socker, jordgubbspuré (1 %), skumMJÖLKspulver, modifierad stärkelse, naturliga aromer, koncentrerad svart morotsjuice, koncentrerad morotsjuice, koncentrerad citronsaftkonsentrat, kefirjäs och syrningskultur (inkl. yoghurtkultur och Bifidobacterium lactis (ACTIREGULARIS®)). Kan innehålla spår av sesamfrön och spannmål som innehåller gluten.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad förpackning förvaras i kylskåp I upp till 5 dagar.
Bruksanvisning
För bästa resultat ska produkten vara kylskåpskall.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 302 kJ / 72 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 2 g |
| Kolhydrat | 7,9 g |
| - varav sockerarter | 7,8 g |
| Protein | 3,1 g |
| Salt | 0,12 g |
| Kalcium | 111 mg |
| Fiber | 0 g |


