Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Activia Kefir är en mildsmakande fermenterad mejeridryck, där den delikata blåbärssmaken kombineras med Activias signaturmjuka konsistens. Activia…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
pastöriserad skumMJÖLK (84 %), GRÄDDE, socker, blåbärspuré (1 %), skumMJÖLKpulver, modifierad stärkelse, morot-, aronia- och druvkoncentrat, naturlig blåbärsarom med andra naturliga aromer, naturlig arom, citronjuicekoncentrat, kefirjäst och syrningskultur (inkl. yoghurtkultur och Bifidobacterium lactis (ACTIREGULARIS®)). Kan innehålla spår av sesamfrön och spannmål som innehåller gluten.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid högst +6 °C
Bruksanvisning
För bästa resultat ska produkten vara kylskåpskall.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 303 kJ / 72 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 2 g |
| Kolhydrat | 8 g |
| - varav sockerarter | 7,7 g |
| Protein | 3,1 g |
| Salt | 0,12 g |
| Kalcium | 111 mg |
| Fiber | 0 g |


