Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Activia Jordgubbsyoghurt har en härligt krämig konsistens, god smak och läckra bitar av jordgubbar. Passar lika bra till frukost som mellanmål. Njut…
Tillverkningsland
Polen
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
pastöriserad MJÖLK, socker, jordgubbar 9, 5%, MJÖLKproteiner, modifierad stärkelse, svart morotkoncentrat, förtjockningsmedel (pektiner), juicekoncentrat (citron, morot), naturliga aromer, MJÖLKmineraler, yoghurtkultur, Bifidobacterium lactis (ACTIREGULARIS®). KAN INNEHÅLLA SPANMÅL SOM INNEHÅLLER GLUTEN, ÄGG OCH NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
5900643034965
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid högst +8°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 373 kJ / 89 kcal |
| Fett | 2,8 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 12 g |
| Protein | 3,8 g |
| Salt | 0,12 g |
| Kalcium | 140 mg |
| Fiber | 0,2 g |


