Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Activia Blåbärsyoghurt har en härligt krämig konsistens, god smak och läckra bitar av blåbär. Passar lika bra till frukost som mellanmål. Njut av den…
Tillverkningsland
Polen
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
pastöriserad MJÖLK, socker, blåbär 4%, MJÖLKproteiner, puré (blåbär 1%, svarta vinbär), modifierad stärkelse, citronjuicekoncentrat, naturliga aromer, koncentrat (blåbär- morot), MJÖLKmineraler, förtjockningsmedel (pektiner), yoghurtkultur, Bifidobacterium lactis (ACTIREGULARIS®). KAN INNEHÅLLA CEREALIER SOM INNEHÅLLER GLUTEN, ÄGG OCH NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
5900643035023
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid högst +8°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 372 kJ / 88 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 11 g |
| Protein | 4 g |
| Salt | 0,12 g |
| Kalcium | 154 mg |
| Fiber | 0,3 g |


