Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Activia Spannmålyoghurt har en härligt krämig konsistens, god smak och läckra bitar av flingor. Passar lika bra till frukost som mellanmål. Njut av…
Tillverkningsland
Polen
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
pastöriserad MJÖLK, socker, MJÖLKproteinkoncentrat, oligofruktos, spannmål 1, 2% (VETEflingor, KORNflingor, VETEkli, HAVREgryn), äppelpuré, modifierad stärkelse, citronjuicekoncentrat, naturlig arom, förtjockningsmedel (pektiner), arom, MJÖLKmineraler, yoghurtkultur, Bifidobacterium lactis (ACTIREGULARIS®). KAN INNEHÅLLA SPÅR AV ÄGG OCH NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
5900643035016
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid högst +8°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 378 kJ / 90 kcal |
| Fett | 2,9 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 10 g |
| Protein | 4 g |
| Salt | 0,13 g |
| Kalcium | 142 mg |
| Fiber | 1,4 g |


