Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Danone Vitalinea drickyoghurt jordgubb 290g
Alla Vitalinea produkterUngefär1,35 €
Vertailuhinta 4,66 €/kg
Information
Information
Vitalinea Jordgubb drickyoghurt är ett smidigt och lätt mellanmål med fantastisk smak. Vitalinea drickyoghurtar är laktosfria och innehåller 0 %…
Tillverkningsland
Tjeckien
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
pastöriserad MJÖLK, vatten, jordgubbar 3, 5 %, oligofruktos, VASSLEpulver (MJÖLK), modifierad majsstärkelse, MJÖLKmineralkoncentrat, kalcium (kalciumlaktat), rödbetsjuicekoncentrat, arom, laktasenzym, stabiliseringsmedel (pektiner), surhetsreglerande medel (citronsyra), svart morotskoncentrat, sötningsmedel (sukralos, acesulfam-K), yoghurtkultur. Kan innehålla spår av NÖTTER och spannmål som innehåller GLUTEN.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
7350000553338
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras kylt (+1-7°C)
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 128 kJ / 30 kcal |
| Fett | 0,5 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 3,7 g |
| - varav sockerarter | 3,4 g |
| Protein | 2,4 g |
| Salt | 0,12 g |
| Kalcium | 169 mg |
| Fiber | 0,7 g |


