Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Danone Vitalinea drickyoghurt blåbär 290g
Alla Vitalinea produkterUngefär1,39 €
Vertailuhinta 4,79 €/kg
Information
Information
Vitalinea Blåbär drickyoghurt är ett smidigt och lätt mellanmål med fantastisk smak. Vitalinea drickyoghurtar är laktosfria och innehåller 0 % fett.…
Tillverkningsland
Tjeckien
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
pastöriserad MJÖLK, vatten, blåbär 2 %, polydextros, VASSLEpulver (MJÖLK), modifierad majsstärkelse, MJÖLKmineralkoncentrat, kalcium (kalciumlaktat), laktasenzym, arom, rödbetsjuicekoncentrat, färgämne (antocyaner), stabiliseringsmedel (pektiner), surhetsreglerande medel (citronsyra), sötningsmedel (sukralos, acesulfam-K), yoghurtkultur. Kan innehålla spår av NÖTTER och spannmål som innehåller GLUTEN.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
7350000553352
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras kylt/Oppbevares kjølig/Opbevares på køl (+1-7°C).
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 130 kJ / 31 kcal |
| Fett | 0,5 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 3,9 g |
| - varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 2,4 g |
| Salt | 0,12 g |
| Kalcium | 169 mg |
| Fiber | 0,7 g |


