Laddar

Dennis Kantarellcarbonara spaghetti 350 g
Alla Dennis produkterInformation
Information
Möt skogens och den traditionella carbonarans bästa sidor: stekta kantareller och bacon i en fyllig sås med spaghetti. Italiensk mysmat med äkta…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
spaghetti 33 % (durumVETEmjöl, vatten, kan innehålla ÄGG), vatten, laktosfri grädde 6 % (GRÄDDE, stabiliseringsmedel (E407)), kantareller 5 %, laktosfri SMÖR, ost 3 % (MJÖLK, salt, stärkelse, syrningskultur, löpe), rapsolja, bacon 2 % (griskött, salt, antioxidationsmedel (E301), konserveringsmedel (E250), bokrök), VETEmjöl, buljongspulver (salt, glukos, jästextrakt, arom, lök, morot, vitlök, bockhornsklöver, färgämne (E160c)), Shitake svamp, vitlök, salt, svartpeppar.
Kontaktuppgifter
Lunden Food OÜ
Vahe tee 16, Loo, Jõelähtme, 74201 Harjumaa, Estonia
010 3207878, kuluttajapalvelu@denniksen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under +6 °C
Bruksanvisning
Förpackningen sorteras som plast, kartongen som papp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 847 kJ / 201 kcal |
| Fett | 8,2 g |
| - varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 25 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 6,4 g |
| Salt | 0,43 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


