Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Dr. Oetker Vitalis Crunchy Utan tillsatt socker fullkornsmüsli 420 g
Alla Vitalis produkterUngefär4,39 €
Vertailuhinta 10,45 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den läckra rostade fullkornsmüslin innehåller 61 % fullkornshavregryn, men inget tillsatt socker. Produkten innehåller naturligt sockerarter och…
Tillverkningsland
Tyskland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Pekannöt, Vete
Ingredienser
61% FULLKORNSHAVREGRYN, sötningsmedel (maltitolsirap), resistent maltodextrin, 8, 0% solrosolja, FULLKORNSVETEMJÖL, 6, 4% torkade VETEGRODDAR, rismjöl, naturlig Bourbon vanilj-arom, salt, Kan innehålla spår av: MJÖLK, SOJA, MANDEL, HASSELNÖT, CASHEWNÖT, PEKANNÖT.
Kontaktuppgifter
Dr. Oetker Suomi Oy
Sörnäisten rantatie 29 00500 Helsinki
oetker@oetker.fi
EAN
5701073028902
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Förslut påsen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 724 kJ / 412 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 58 g |
| - varav sockerarter | 1,5 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,08 g |
| Fiber | 15 g |
| Magnesium | 88 mg |

