Laddar

Dr. Oetker Vitalis Crunchy Nougat-choklad müsli 410 g
Alla Vitalis produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Dr. Oetker Vitalis Crunchy Nougat-chokladmüsli gör frukosten speciell. 50 % rostat fullkornshavre, hasselnötter och mjuka nougat-chokladbitar av…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Laktos, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Pekannöt, Vete
Ingredienser
50 % FULLKORNSHAVREGRYN, socker, 12 % solrosolja, 10 % MJÖLKCHOKLAD NOUGAT (socker, kakaosmör, HELMJÖLK-PULVER, kakaomassa, HASSELNÖT, SÖTVASSLEPULVER, emulgeringsmedel (lecitiner)), FULLKORNSVETEMJÖL, rismjöl, glukossirap, 3, 2 % fettreducerat kakaopulver, VETEMJÖL, oligofruktos, stärkelse (VETE), salt, arom. Kan innehålla spår av: SOJA, MANDEL, CASHEWNÖT, PEKANNÖT.
Kontaktuppgifter
Dr. Oetker Suomi Oy
Sörnäisten rantatie 29, 00500 Helsinki
oetker@oetker.fi
Marknadsförare
Dr. Oetker Suomi Oy
Sörnäisten rantatie 29, 00500 Helsinki
oetker@oetker.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 959 kJ / 468 kcal |
| Fett | 19 g |
| - varav mättat fett | 3,6 g |
| Kolhydrat | 60 g |
| - varav sockerarter | 21 g |
| Protein | 9,2 g |
| Salt | 0,09 g |
| Fiber | 8,2 g |
| Magnesium | 71 mg |

