Laddar

Dr. Oetker Vitalis Crunchy Plus Double Chocolate müsli 420g
Alla Vitalis produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En mycket chokladig och läcker rostad müsli. Innehåller 7% mjölkchoklad, 8% mörk choklad, 47% fullkornshavregryn. Extra stora fling-crunches rostade…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Pekannöt, Vete
Ingredienser
47% FULLKORNSHAVREGRYN, 11% solrosolja, socker, 8, 0% mörk choklad (kakaomassa, socker, fettreducerad kakao, kakaosmör, emulgeringsmedel (lecitiner)), 7, 0% MJÖLKCHOKLAD (socker, HELMJÖLKPULVER, kakaomassa, kakaosmör, SÖTVASSLEPULVER, emulgeringsmedel (lecitiner)), glukossirap, torkade VETEGRODDAR, VETEMJÖL, FULLKORNSVETEMJÖL, rismjöl, 1, 3% honung, salt, arom. Kan innehålla spår av: SOJA, MANDEL, HASSELNÖT, CASHEWNÖT, PEKANNÖT.
Kontaktuppgifter
Dr. Oetker Suomi Oy
Sörnäisten Rantatie 29, 00500 Helsinki
oetker@oetker.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Förslut påsen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 992 kJ / 476 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 4,7 g |
| Kolhydrat | 59 g |
| - varav sockerarter | 23 g |
| Protein | 9,8 g |
| Salt | 0,41 g |
| Fiber | 7,2 g |
| Magnesium | 82,4 mg |

