Laddar

Dr. Oetker Vitalis Crunchy Plus Multifruit müsli 450 g
Alla Vitalis produkterInformation
Information
En mycket fruktig och läcker rostad müsli. Innehåller rikligt med tranbär, passionfrukt, russin, äppelchips och 48 % fullkornshavregryn. Extra stora…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Pekannöt, Vete
Ingredienser
48% FULLKORNSHAVREGRYN, solrosolja, socker, russin, glukossirap, sötade tranbär (torkade tranbär, socker, fuktighetsbevarande medel (glycerol)), torkade VETEGRODDAR, VETEMJÖL, rismjöl, torkade äppelskivor (äppelskivor, syra (citronsyra), antioxidationsmedel (askorbinsyra)), honung, FULLKORNSVETEMJÖL, dextros, salt, torkat passionfruktsaftkoncentrat, torkat KORNMALTEXTRAKT, SKUMMJÖLKSPULVER, arom, Kan innehålla spår av: SOJA, MANDEL, HASSELNÖT, CASHEWNÖTTER, PEKANNÖT
Kontaktuppgifter
Dr. Oetker Suomi Oy
Sörnäisten rantatie 29, 00500 Helsinki
oetker@oetker.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Förslut påsen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 889 kJ / 450 kcal |
| Fett | 16 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 64 g |
| - varav sockerarter | 26 g |
| Protein | 9,1 g |
| Salt | 0,56 g |
| Fiber | 6,7 g |
| Magnesium | 64,8 mg |

