Laddar

Dr. Oetker Vitalis Crunchy Plus Nutmix müsli 450 g
Alla Vitalis produkterInformation
Information
En mycket nötig och läcker rostad müsli. Innehåller rikligt med mandel, cashew-, hassel- och pekannötter, samt 51 % fullkornshavregryn. Extra stora…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Pekannöt, Vete
Ingredienser
51% FULLKORNSHAVREGRYN, solrosolja, socker, glukossirap, torkade VETEGRODDAR, VETEMJÖL, 3, 0% bitar av MANDEL, FULLKORNSVETEMJÖL, rismjöl, 2, 0% delade CASHEWNÖTTER, honung, 1, 0% bitar av rostad HASSELNÖTTER, 1, 0% bitar av PEKANNÖTTER, dextros, salt, arom (innehåller KORN), Kan innehålla spår av: (MJÖLK, SOJA) .
Kontaktuppgifter
Dr. Oetker Suomi Oy
Sörnäisten Rantatie 29, 00500 Helsinki
oetker@oetker.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Förslut påsen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 995 kJ / 476 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 58 g |
| - varav sockerarter | 19 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0,42 g |
| Fiber | 7,1 g |
| Magnesium | 80 mg |

