Laddar

Information
Information
Ovanpå den bleka tårtbotten och under den glada hallonmoussefyllningen döljer sig underbar blåbärssylt. På toppen läcker hallonglimmer och delikat…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Laktosfri GRÄDDE, socker, vatten, VETEMJÖL, ÄGG, bär (8%), (blåbär, hallon), rypsolja, härdat vegetabiliskt fett (palm, kokos, solros), dextros, stärkelsesirap, modifierad stärkelse, stabiliseringsmedel (E420ii, E463), MJÖLKPROTEIN, gelatin (nöt), jäsningsmedel (E450, E500), emulgeringsmedel (E472e, E492, E471, E475, SOJALECITIN), kakaomassa, kakaosmör, surhetsreglerande medel (E330, E333), förtjockningsmedel (E440, E418), joderat salt, fuktighetsbevarande medel (E422), konserveringsmedel (E202), färger (E120, E160a, E172) och aromer (bl.a. vanilj).
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 136 kJ / 272 kcal |
| Fett | 16 g |
| - varav mättat fett | 10 g |
| Kolhydrat | 29 g |
| - varav sockerarter | 22 g |
| Protein | 3,3 g |
| Salt | 0,30 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


