Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den omtyckta klassiska morotskakan i en praktisk förpackning med fyra bakelser. Vår morotskaka toppas med en oemotståndligt god glasyr, och under…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, socker, morot (18 %), laktosfri färskost (av pastöriserad MJÖLK), vegetabiliskt fett och olja (ryps, palm, kokos), ÄGG, laktosfri KVARK, kokosflingor, modifierad majsstärkelse, emulgeringsmedel (E471, E477, E481), förtjockningsmedel (E415), kostfiber (polydekstros), jäsningsmedel (E450, E500), konserveringsmedel (E202), kanel, salt och aromer (bl.a. vanillin). LAKTOSFRI
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
EAN
6410580053817
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +8°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 682 kJ / 404 kcal |
| Fett | 26 g |
| - varav mättat fett | 7,6 g |
| Kolhydrat | 36 g |
| - varav sockerarter | 23 g |
| Protein | 5,8 g |
| Salt | 0,70 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


