Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Tårta med jordgubbssmak. Mjuk, fyllig jordgubbsmousse ovanpå en blek tårtbotten. Vi breder ut en läcker jordgubbsglasyr på ytan!
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Socker, vatten, hält hardat vegetabiliska oljor och fetter (MB-palm, solros), jordgubbe (10%), VETEMJÖL, ÄGG, glukos-fruktossirap, rypsolja, MJÖLKPROTEIN, stabiliseringsmedel (E420ii, E463), emulgeringsmedel (E472e, E471, E475, E432, solroslecitin), majsstärkelse, förtjockningsmedel (E440), gelatin (nöt), jäsningsmedel (E450, E500), joderat salt, fuktighetsbevarande medel (E422), surhetsreglerande medel (E330, E331), konserveringsmedel (E202), naturlig vaniljarom, aromer och färger (E160a, E120).
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1
EAN
6410580077127
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 087 kJ / 260 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 11 g |
| Kolhydrat | 33 g |
| - varav sockerarter | 25 g |
| Protein | 2,8 g |
| Salt | 0,30 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


