Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Minttusacher är en mustig chokladkaka fylld med en aptitretande läcker mintryffelkräm. Tårtbotten och glasyren har de välbekanta, älskade smakerna av…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Mandlar, Hasselnötter, Vete
Ingredienser
Socker, rapsolja, vatten, VETEMJÖL, vegetabiliskt fetter (SG-palm, kokos), kakaopulver, ÄGG PULVER, kakaomassa, kakaosmör, potatisstärkelse, VETESTÄRKELSE, emulgeringsmedel (E472e, E471, E475, solroslecitin), glukossirap, mynta-extrakt (0, 02%), jäsningsmedel (E450, E500), salt, stabiliseringsmedel (E407, E466, E412), surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E202), naturlig vaniljarom, aromer (bl.a. vanillin) och färger (E160a, E172). Kan innehålla en liten mängd mandel, hasselnöt och mjölk. Laktosfri.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
Tillverkare
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
Marknadsförare
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +8°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 949 kJ / 465 kcal |
| Fett | 33 g |
| - varav mättat fett | 10 g |
| Kolhydrat | 39 g |
| - varav sockerarter | 27 g |
| Protein | 3,7 g |
| Salt | 0,50 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


