Laddar

Information
Information
I denna laktosfria äppelpajsmuffins hittar du härliga äppelbitar som passar perfekt till sommarens soffbord!
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, ÄGG, vatten, socker, rapsoljeprodukt [rapsolja, smörarom, antioxidantionsmedel (tokoferolextrakt)], äppelbitar 8% [fruktos-glukossirap, äppelmos, glukossirap, fuktighetsbevarande medel (glycerol), VETEFIBER, palmfett, gelningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra), arom, antioxidant (askorbinsyra)], äppelmos 4%, konserveringsmedel (E202), vaniljblandning [socker, aromer (vanilj, vanillin, karamelliserat socker, naturligt vaniljarom, kola, smör)], emulgeringsmedel (E471, E477, E481), förtjockningsmedel (E415, E1442), kostfiber (polydextros), jäsningsmedel (E450, E500), kanel, växtextrakt (rönnbärsextrakt, tapiokastärkelse) och salt. Kan innehålla små mängder MJÖLK och SOJA.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1, 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras en torr plats skyddad från ljus. Öppnad förpackning skall förvaras förseglad.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 589 kJ / 379 kcal |
| Fett | 16 g |
| - varav mättat fett | 3 g |
| Kolhydrat | 52 g |
| - varav sockerarter | 30 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,50 g |
| Fiber | 3,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


