Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Pitkoset Omenatarha är en saftig och fyllig bullepitko som kombinerar mjukheten hos en riktig bulle och den utsökta smaken. Den långa fyllningen är…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, fyllningar 22% (äpple, socker, modifierad stärkelse (majs, potatis), stärkelsesirap, växtfiber (bambu), laktosfri SMÖR, förtjockningsmedel (E440, E509, E466, E460), surhetsreglerande medel (E296, E333, E334), konserveringsmedel (E202), aromer (bl.a. naturlig vanilj), färg (E160a)), vatten, socker, vegetabiliska fetter (raps, SG-palm), jäst, jodiserat salt, emulgeringsmedel (E471, E481) och kardemumma. Kan innehålla små mängder ägg. LAKTOSFRI. Apple-innehåll 6%.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring vid rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 318 kJ / 315 kcal |
| Fett | 8,3 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 52 g |
| - varav sockerarter | 19 g |
| Protein | 5,9 g |
| Salt | 0,70 g |
| Fiber | 2,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


