Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den rika smaken av vår mycket älskade klassiska tårta, Elonen Sacherkaku, nu i brödstorlek. Smaken på bakverket kombinerar rik mörk choklad,…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Mandlar, Hasselnötter, Vete
Ingredienser
Socker, VETEMJÖL, rapsolja, härdat vegetabiliskt fett (kokos), vatten, ÄGG, aprikos, potatisstärkelse, kakaopulver, invertsockersirap, kakaomassa, kakaosmör, VETESTÄRKELSE, glukossirap, konjak, jäsningsmedel (E450, E500), emulgeringsmedel (E472e, E471, E475, E432, solroslecitin), förtjockningsmedel (E440, E422, E452), surhetsreglerande medel (E330, E333), konserveringsmedel (E202, E281), färg (E160a), salt, naturlig vanilj-arom och aromer (bl.a. vanillin). Kan innehålla en liten mängd mandel, hasselnöt och mjölk.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +8 grader
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 666 kJ / 398 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 9 g |
| Kolhydrat | 46 g |
| - varav sockerarter | 37 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,30 g |
| Fiber | 2,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


