Laddar

Elovena 10x30g apelsin-choklad fullokonrmellanmålskex 100% havre
Alla Elovena produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Elovena mellanmålskex Apelsin & choklad smakar choklad och frisk apelsin. Det fiberrika fullkornskexet är tillverkat av 100 procent havre och bakat…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (55%), socker, rapsolja, vatten, potatisstärkelse, modifierad stärkelse, apelsin 3, 5% (skal och juicekoncentrat), mörk choklad 2, 4% (socker, kakaomassa*, kakaosmör*, emulgeringsmedel (lecitin), vaniljarom), kakaopulver*, salt, bakpulver (E500), aromer, vanillinsocker, emulgeringsmedel (lecitin). *Rainforest Alliance Certified. Läs mer: ra.org. Kan innehålla små mängder av andra spannmål, soja, mjölk.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 813 kJ / 433 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 57 g |
| - varav sockerarter | 17 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 0,81 g |
| Fiber | 10 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |

