Laddar

Elovena 10x30g banan-choklad fullkornsmellanmålskex 100% havre
Alla Elovena produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Elovena Banan&choklad mellanmålskex är en klassisk kombination av banan och mörk choklad. Fullkornskexet är tillverkat av 100 procent havre och bakat…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE (44%), socker, rapsolja, potatisstärkelse, vatten, modifierad stärkelse, mörk choklad 3, 6% (socker, kakaomassa**, kakaosmör**, kakaopulver**, emulgeringsmedel (lecitin), vaniljarom), bananpulver (3, 6%), kakaopulver**, aromer, salt, vanillinsocker, bakpulver (E500, E450i), emulgeringsmedel (lecitin). Kan innehålla små mängder av andra spannmål, soja, mjölk. **Rainforest Alliance-certifierad
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
Tillverkare
RavintoRaisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 854 kJ / 443 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 57 g |
| - varav sockerarter | 20 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 12 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |

