Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Elovena 10x30g tranbär-kinuski fullkornsmellanmålskex 100% havre
Alla Elovena produkterUngefär3,47 €
Vertailuhinta 11,57 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Det läckra mellanmålskexet Elovena Tranbär & kinuski smakar kärva tranbär och söt kinuski. Spannmålet i fullkornskexen är 100 procent havre och kexen…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (50%), rapsolja, potatisstärkelse, socker, tranbär 9, 2%, vatten, toffebitar 5, 6% (farinsocker, glukos, SMÖR, hållbart producerad palmolja, arom), modifierad stärkelse, vanillinsocker, salt, bakpulver (E500, E450i), emulgeringsmedel (lecitin), solrosolja. Kan innehålla små mängder av andra spannmål.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
EAN
6411200111528
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 796 kJ / 429 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 54 g |
| - varav sockerarter | 16 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0,93 g |
| Fiber | 14 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

