Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Elovena 10x30g havre-frukt fullkornsmellanmålskex 100% havre
Alla Elovena produkterUngefär3,47 €
Vertailuhinta 11,57 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Spannmålet i fullkornskexet Elovena Frukt är 100 procent havre och kexet bakas på rapsolja. Kexet är fiberrikt och har beviljats Hjärtmärket. De goda…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (49%), fruktpuré 13% (aprikos, socker, äpple, aromer), potatisstärkelse, rapsolja, vatten, socker, modifierad stärkelse, russin (3, 3%), torkad morot, bakpulver (E500, E450i), salt, emulgeringsmedel (lecitin). Kan innehålla små mängder av andra spannmål, mjölk.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
EAN
6411200211143
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 750 kJ / 418 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 56 g |
| - varav sockerarter | 16 g |
| Protein | 9,1 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 11 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

