Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Elovena 10x30g jordgubbe-rabarber fullkornsmellanmålskex 100% havre
Alla Elovena produkterUngefär3,47 €
Vertailuhinta 11,57 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Det läckra mellanmålskexet Elovena Jordgubbe & rabarber innehåller kärv rabarber och söta jordgubbsbitar. Spannmålet i fullkornskexen är 100 procent…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (57%), socker, rapsolja, potatisstärkelse, vatten, modifierad stärkelse, jordgubbe (3%), rabarber (2, 6%), glukossirap, vanillinsocker, salt, bakpulver (E500), emulgeringsmedel (lecitin), aromer, förtjockningsmedel (E401). Kan innehålla små mängder av andra spannmål, mjölk.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
EAN
6411200110866
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 764 kJ / 420 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 61 g |
| - varav sockerarter | 16 g |
| Protein | 7,7 g |
| Salt | 0,65 g |
| Fiber | 11 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

