Laddar

Elovena 10x30g blåbär-vitchoklad fullkornsmellanmålskex 100% havre
Alla Elovena produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Det läckra mellanmålskexet Elovena Blåbär & vitchoklad smakar friska blåbär och söt vitchoklad. Fullkornskexet är tillverkat av 100 procent havre och…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (51%), rapsolja, potatisstärkelse, socker, vatten, blåbär (6, 9%), modifierad stärkelse, vitchoklad 1, 1% (socker, kakaosmör*, MJÖLKpulver, emulgeringsmedel (SOJAlecitin), arom (vanillin)), vanillinsocker, salt, glukossirap, bakpulver (E450i, E500), förtjockningsmedel (E401), emulgeringsmedel (lecitin), aromer. *Hållbart produerad. Kan innehålla små mängder av andra spannmål.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 829 kJ / 437 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 53 g |
| - varav sockerarter | 13 g |
| Protein | 9,2 g |
| Salt | 0,99 g |
| Fiber | 13 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |

