Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Elovena 10x30g mörk choklad fullkornsmellanmålskex 100% havre
Alla Elovena produkterUngefär3,18 €
Vertailuhinta 10,60 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Elovena mellanmålskex Mörk choklad smakar choklad och är rikt på fibrer. Fullkornskexet är tillverkat av 100 procent havre och bakat på rapsolja. De…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (50%), socker, mörk choklad 12% (socker, kakaomassa*, kakaosmör*, emulgeringsmedel (lecitin), vaniljarom), rapsolja, potatisstärkelse, vatten, modifierad stärkelse, bakpulver (E500, E450i), vanillinsocker, salt, arom, emulgeringsmedel (lecitin). Kan innehålla små mängder av andra spannmål, soja, mjölk. *Rainforest Alliance-certifierad
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
EAN
6411200212317
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 881 kJ / 449 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 3,3 g |
| Kolhydrat | 57 g |
| - varav sockerarter | 20 g |
| Protein | 9,1 g |
| Salt | 0,99 g |
| Fiber | 8,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |

