Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Elovena 10x30g ugnsäpple-toffee fullkornsmellanmålskex 100% havre
Alla Elovena produkterUngefär3,47 €
Vertailuhinta 11,57 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Elovena mellanmålskex Ugnsäpple & toffee smakar milt av äpple och innehåller läckra toffeebitar. Kexet är fiberrikt och har beviljats Hjärtmärket,…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (57%), rapsolja, socker, äppelpuré 10% (äpple, socker, kanel, aromer), potatisstärkelse, toffebitar 6, 2% (farinsocker, glukos, SMÖR, hållbart producerad palmolja, arom), vatten, modifierad stärkelse, salt, bakpulver (E500, E450i), vanillinsocker, emulgeringsmedel (lecitin). Kan innehålla små mängder av andra spannmål.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
EAN
6411200211969
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 834 kJ / 438 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 56 g |
| - varav sockerarter | 19 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,86 g |
| Fiber | 10 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

