Laddar

Elovena 30g tranbär, hallon & blåbär mjuk havrebar
Alla Elovena produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Elovena Mjuk havrebar Tranbär, hallon och blåbär är ett läckert mellanmål av 100 procent havre med mjuk konsistens och välsmakande ingredienser. Den…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (43%), vatten, rapsolja, socker, fuktighetsbevarande medel (glycerol), tranbär 5, 5% (tranbär, socker, solrosolja), fiberblandning (kikärter, majs, vatten), modifierad stärkelse, invertsocker, potatisstärkelse, hallon (2, 7%), blåbärspreparat 1, 6% (socker, glukos sirap, blåbär, förtjockningsmedel (E401)), vanillinsocker, stärkelsesirap, emulgeringsmedel (lecitin), salt, bakpulver (E500), konserveringsmedel (E296). Kan innehålla små mängder av andra spannmål, mjölk.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
Tillverkare
Ravintoraisio Oy
Raisionkaari 55, 21200 Raisio
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 647 kJ / 394 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 53 g |
| - varav sockerarter | 19 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 0,86 g |
| Fiber | 10 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

