Laddar

Elovena 30g vitchoklad & jordgubb mjuk havrebar
Alla Elovena produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Elovena Vitchoklad&jordgubb mjuk havrebar är ett utsökt mellanmål bakat av 100% havre som kombinerar en mjuk konsistens med smakrika ingredienser.…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (42%), rapsolja, fuktighetsbevarande medel (glycerol), vitchoklad 7, 9% (socker, kakaosmör**, MJÖLKpulver, emulgeringsmedel (lecitin)), vatten, socker, fiberblandning (kikärter, majs, vatten), modifierad stärkelse, torkade jordgubbar 3, 7% (glukos sirap, socker, jordgubbar, förtjockningsmedel (E401)), potatisstärkelse, stärkelsesirap, invertsocker, emulgeringsmedel (lecitin), vanillinsocker, bakpulver (E450i, E500), aromer, salt. **Rainforest Alliance-certifierad. Läs mer: ra.org. Kan innehålla små mängder av andra spannmål, soja.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
Tillverkare
RavintoRaisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 681 kJ / 402 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 2,9 g |
| Kolhydrat | 50 g |
| - varav sockerarter | 16 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0,95 g |
| Fiber | 13 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |

