Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Elovena Mjuk havrebar Banoffee får sin smak från den härliga kombinationen av banan och kola. Den mjuka havrebaren är inte bara god, utan också…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVRE och HAVREkli (44%), rapsolja, toffefyllning 11% (vatten, socker, stärkelsesirap, modifierad majsstärkelse, laktosfritt SMÖR, förtjockningsmedel (E466, E460), salt, aromer), socker, fuktighetsbevarande medel (glycerol), modifierad stärkelse, fiberblandning (kikärter, majs, vatten), vatten, bananpulver (3, 9%), potatisstärkelse, invertsocker, bakpulver (E500, E450i), emulgeringsmedel (lecitin), salt, arom. Kan innehålla små mängder av andra spannmål.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.fi
Tillverkare
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 649 kJ / 394 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 50 g |
| - varav sockerarter | 15 g |
| Protein | 6,9 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 13 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

