Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Elovena 9x18g glutenfria hallon-blåbär mellanmålshavrekex
Alla Elovena produkterUngefär3,77 €
Vertailuhinta 23,27 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
De glutenfria mellanmålskexen är tillverkade av 100 procent finländsk fullkornshavre, rika på fibrer och har en läcker smak av bär. Tack vare de…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Havre
Ingredienser
Glutenfri fullkornsHAVRE (50%), socker, rapsolja, vatten, potatistärkelse, modifierad stärkelse, hallon (3, 3%), glukossirap, blåbär (0, 8%), bakpulver (E500, E450i), salt, emulgeringsmedel (lecitin), arom, förtjockningsmedel (E401). Kan innehålla spår av mjölk. Havre 100% av spannmålet.
Kontaktuppgifter
Ravintoraisio Oy
PL 101, 21201 Raisio
02-4432022, https://www.raisio.com/kuluttajapalvelu, https://www.elovena.com
EAN
6411200213833
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 860 kJ / 444 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 57 g |
| - varav sockerarter | 16 g |
| Protein | 7,7 g |
| Salt | 0,97 g |
| Fiber | 10 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

