Laddar

HiPP 30g Mini Dinos Ekologiska Spannmålspuffar 1+
Alla HiPP produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Supergoda dinosaurierna är tillverkade av ekologiska råvaror och innehåller rikligt med fullkorn. Ett krispigt och roligt mellanmål i dinosaurusfigur…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Havre, Spelt, Vete
Ingredienser
Mjölblandning* 92% (fullkornshirs* 27%, majs*, fullkornsDINKEL* (VETE) 24%, fullkornsHAVRE* 11%, fullkornsEMMER* (VETE) 5%), äppeljuicekoncentrat7%, tranbär 0, 8%, svartvinbärsjuicekoncentrat* 0, 6%, morotsjuicekoncentrat*, tiamin. *Ekologisk ingrediens. Kan innehålla spår av mjölk och senap.
Kontaktuppgifter
Arvid Nordquist
Ekensbergsvägen 117, Box 1285, 171 25 Solna
Tillverkare
Hipp GmbH & Co Vertrieb KG
85273 Pfaffenhofen Saksa
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och i rumstemperatur. När du har öppnat förpackningen, förslut den ordentligt (helst med en klämma) och konsumera snarast.
Bruksanvisning
Kvävningsrisk! • Låt inte barn äta Mini Dinos när de ligger ner. • Lämna inte ditt barn utan uppsikt medan de äter. • Säkerställ regelbunden tandborstning efter att de fått sin första tand. Denna produkt har lämnat vårt lager i felfritt skick. Säkerställ att förpackningen är intakt före konsumtion. Förvaras torrt och i rumstemperatur. När du har öppnat förpackningen, förslut den ordentligt (helst med en klämma) och konsumera snarast. Förpackad i en skyddande atmosfär.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 638 kJ / 387 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 75 g |
| - varav sockerarter | 6,9 g |
| Protein | 11,9 g |
| Salt | 0,05 g |
| Fiber | 5,8 g |
| Natrium | 0 g |
| Tiamin | 0,9 mg |

