Laddar

HiPP Bulgurgryta med grönsaker och kalkon 250g 12mån ekologisk
Alla HiPP produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
HiPP Bulgurgryta med grönsaker & kalkon är en ekologisk måltid för barn från 12 månader. HiPPs måltider är omsorgsfullt tillagade på de allra bästa…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Vatten, morot* 10%, tomat* 8%, kalkon* 8%, ärtor* 6%, blomkål* 5%, bulgur* (DURUMVETE) 5%, rismjöl*, lök*, GRÄDDE*, rapsolja*, risstärkelse*, kryddor* (persilja* 0, 4%, peppar*, vitlök*), joderat salt (salt, kaliumjodat). KAN INNEHÅLLA SENAP. *Ekologisk ingrediens.
Kontaktuppgifter
Hipp GmbH & Co Vertrieb KG
85273 Pfaffenhofen, Germany
https://www.hipp.com, +46(0)87991926
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Icke uppvärmd öppnad burk kan förvaras med påsatt lock i kylskåp i 24 timmar.
Bruksanvisning
Säkerhet – Vakuumföslutet lock – avstå om mitten på locket kan tryckas ned. Rör om noggrant efter uppvärmning och testa temperaturen på maten inna du ge den till barnet. Säkerställ att glasburken är intakt före konsumtion ocn använd endast plastsked. Icke uppvärmd öppnad burk kan förvaras med påsatt lock i kylskåp i 24 timmar. Denna produkt har lämnat vårt lager i felfritt skick.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 292 kJ / 70 kcal |
| Fett | 2,5 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 8 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0,25 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Natrium | 0,1 g |


