Laddar

HiPP Kikärtsgryta med ris 220g 8mån ekologisk
Alla HiPP produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
HiPP Kikärtsgryta med ris, är en ekologisk vegetarisk måltid för barn från 8 månader. Innehåller endast växtbaserat protein från kikärtor och ärtor…
Tillverkningsland
Ingredienser
Vatten, morot* 25%, tomat* 14%, pumpa* 6%, kikärtor* 6%, kokosmjölk* 5%, ris* 4%, ärteprotein2%, risstärkelse, rapsolja*. *Ekologisk ingrediens.
Kontaktuppgifter
Hipp GmbH & Co Vertrieb KG
85273 Pfaffenhofen, Germany
https://www.hipp.com, +46(0)87991926
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Icke uppvärmd öppnad burk kan förvaras med påsatt lock i kylskåp i 24 timmar.
Bruksanvisning
Säkerhet – Vakuumföslutet lock – avstå om mitten på locket kan tryckas ned. Rör om noggrant efter uppvärmning och testa temperaturen på maten inna du ge den till barnet. Säkerställ att glasburken är intakt före konsumtion ocn använd endast plastsked. Icke uppvärmd öppnad burk kan förvaras med påsatt lock i kylskåp i 24 timmar. Denna produkt har lämnat vårt lager i felfritt skick.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 282 kJ / 67 kcal |
| Fett | 2,6 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 7,6 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 2,3 g |
| Salt | 0,05 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Natrium | 0 g |

