Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
HK Delikatessleverkorv™ är den populäraste leverkorven i Finland och en verklig klassiker bland leverkorvar. HK Delikatessleverkorv med skinka är…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
finskt griskött, vatten, finsk grislever (21 %), späck, basturökt skinka 4 % (finsk grisskinka, joderat salt, dextros, rökarom), svål, socker, joderat salt, surhetsreglerande medel (E575), kryddor (bl.a. lök), antioxidationsmedel (askorbinsyra), aromer (bl.a. rök), konserveringsmedel (E250). Kötthalt 42 %. Kött och ingredienser som är jämförbara med kött sammanlagt 68 %. LAKTOSFRI. GLUTENFRI. PROTEINHALTIG.
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
6409100050634
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 950 kJ / 230 kcal |
| Fett | 19 g |
| - varav mättat fett | 7 g |
| Kolhydrat | 2,9 g |
| - varav sockerarter | 2,1 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,70 g |
| Fiber | 0 g |
| Natrium | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


