Laddar

Information
Information
I HK Isosti makua-mikromåltiderna finns det mycket att äta. Vår kycklingpastamåltid innehåller fusilli och finsk kyckling i en utsökt och fyllig…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
sås 40% [laktosfri vegetabilisk fettblandning (fettfri MJÖLK, vatten, vegetabiliska oljor (rybs, raps), modifierad stärkelse, emulgeringsmedel (E472e), färg (karotener)), vatten, paprika, smält OST 7 % (MJÖLK, syrningskultur, löpe, MJÖLKfett, stabiliseringsmedel (E509), smältsalter (E331, E340, E452)), tomatpuré, lök, rödvinsvinäger, vitlök, joderat salt, basilika, rybsolja, modifierad stärkelse, socker, kryddor (bl.a. svartpeppar, chili, koriander, spiskummin), arom], kokt PASTA 50 % (durumvete MJÖL), kycklingkött 10 % (finskt kycklingkött, risstärkelse, stabiliseringsmedel (E450, E451), dextros).
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under + 6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 622 kJ / 148 kcal |
| Fett | 4,9 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 18 g |
| - varav sockerarter | 2,2 g |
| Protein | 6,9 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


