Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Köttpirog med två knackkorvar är en klassiker i korvkioskerna! Den saftiga köttpirogen innehåller två härligt knäckande HK Aitonakki™-knackkorvar…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Vete
Ingredienser
HK Aitonakki 33 % (finsk kött (gris, nöt), vatten, svål, modifierad stärkelse, stabiliseringsmedel (E450), joderat salt, dextros, köttprotein, potatisfiber, kryddor (b.la.koriander, kummin, paprika), antioxidationsmedel (askorbinsyra), aromer, konserveringsmedel (E250). Korvskinnet är fårtarm. Köttinnehall 68 %), köttpirog (VETEMJÖL, vatten, vegetabiliska oljor (raps, solros), köttfärs 4 % (finskt nötkött, vatten, salt, stabiliseringsmedel (E451), glukos, antioxidationsmedel (E301), svartpeppar, vitpeppar), ris, jäst, socker, salt, helt härdad rapsolja, lök, kryddblandning (salt, maltodextrin, dextros, aromer, kryddor (bl.a. svartpeppar), jästextrakt, salmiak), bränt socker, mjölbehandlingsmedel (E300).
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under + 6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 295 kJ / 309 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 3,8 g |
| Kolhydrat | 23 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


