Laddar

Information
Information
HK pizza med fyra ostar är en läcker nyhet i HK-pizzafamiljen som hela familjen älskar. Den mättande pizzan har ovanpå en ljus ostsås garnerats med…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Pizzabotten bakad i surdeg (VETEmjöl, VETEsurdeg, salt, rapsolja, jäst), pizzasås (vatten, rapsolja, modifierad stärkelse, kumMJÖLKpulver, joderat salt, aromer, vitlök, förtjockningsmedel (xantangummi)), OST-bladning 27% (mozzarellaOST (pastöriserad MJÖLK, MJÖLKprotein, salt, syrningskultur), fontal OST (pastöriserad MJÖLK, MJÖLKprotein, salt, syrningskultur), gouda OST (pastöriserad MJÖLK, MJÖLKprotein, salt, syrningskultur), blåmögelOST (pastöriserad MJÖLK, syrningskultur, salt, blåmögelkultur (P. roqueforti)).
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
under + 6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 179 kJ / 281 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 4,9 g |
| Kolhydrat | 32 g |
| - varav sockerarter | 1,4 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,70 g |
| Fiber | 1,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


