Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Matlagning blir inte enklare än såhär – hela rätten är färdig i en påse! Jalostajas bolognese-pastarätt är en läcker favoriträtt för hela familjen,…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Svaveldioxid och sulfiter, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Lupin, Vete
Ingredienser
Vatten, tomatsås 13 %, köttfärs 12 % (bl.a. nöt- och svinkött (Finland), köttprotein (svin), joderad salt), pasta 8 % (bl.a. durumVETE, ÄGGalbumin), lök, laktosfri grädde (GRÄDDE, stabiliseringsmedel (E407)), modifierad majsstärkelse, salt, vitvinsreduktion (bl.a. vitvinskoncentrat (inneh. SULFITER), salt, shalottenlök, citrusfiber, surhetsreglerande medel (E300, E334), arom), socker, vitlök, svartpeppar, färg (sockerkulör). Produkten kan innehålla spår av soja, senap och lupin.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur. Öppnad ca 1 dygn i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 362 kJ / 86 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 4,1 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


