Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Matlagning blir inte enklare än såhär – hela rätten är färdig i en påse! Jalostajas carbonara-pastarätt är en klassiker smaksatt med vitlök, som tack…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Vatten, pasta 15 % (bl.a. durumvVETE), grädde (GRÄDDE, stabiliseringsmedel (E407)), rökkub 6 % (svinkött (Finland), joderad salt, stabiliseringsmedel (E450, E451), dextros, antioxidationsmedel (E301), konserveringsmedel (E250)), palvad kub 6 % (bl.a. svinkött (Finland), maskinurbenat svinkött (Finland), köttprotein, modifierad majsstärkelse, surhetsreglerande medel (E326, E262), dextros, antioxidationsmedel (E300), rökarom), majsstärkelse, potatisstärkelse, lök, salt, ostpulver (ost, smältsalt (E339)), vitlök, svartpeppar.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
kuluttajapalvelu@jalostaja.fi, 010 320 7878
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur. Öppnad ca 1 dygn i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 540 kJ / 129 kcal |
| Fett | 5,5 g |
| - varav mättat fett | 2,9 g |
| Kolhydrat | 16 g |
| - varav sockerarter | 1,1 g |
| Protein | 4,1 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 0,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,1 g |


