Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostaja Chili con Carne är laktosfri och glutenfri sås. Såsen behöver bara värmas upp innan den är färdig att avnjutas till exempel med ris, vilket…
Tillverkningsland
Ingredienser
vatten, tomatpuré, köttfärs 12 % (finsk nöt- och fläskfärs, vatten, köttprotein (svin), joderad salt), lök, kidneyböna 10 %, paprika, stärkelseblandning (majsstärkelse, potatisstärkelse), chilisås 1, 8 % (chili 86 % , salt, surhetsreglerande medel (E260), konserveringsmedel (E202)), kryddsås (vatten, salt, arom, socker, lök, stabiliseringsmedel (E415), kryddor), modifierad majsstärkelse, kryddblandning (havssalt , kryddor (paprika, lök, spiskummin, vitlök, chili, peppar, kummin), örter (persilja, timjan)), vitlök, salt.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur.
Bruksanvisning
värm upp innehållet i burken i en kastrull i 4–5 min eller i mikrovågsugn i ett mikrovågssäkert kärl i 2–3 min, rör om då och då.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 352 kJ / 84 kcal |
| Fett | 1,3 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 5,3 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


