Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Spansk gryta är en snabb vardagsrätt som även kökets mest jäktade kockar gillar. En oöppnad förpackning håller länge om den förvaras torrt…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Ris 61 %, majsmaltodextrin, torkade grönsaker och kryddor 12 % (paprika, lök, tomat, ärta, gurkmeja, koriander, vitlök, spiskummin, kummin, ingefära, cayenne, bockhornsklöver), socker, salt, potatisstärkelse, aromer, rapsolja, färg (E100) . Produkten kan innehålla spår av gluten, senap och mjölk. Salthalten i grytan som tillagas enligt instruktionerna är ca 1, 0 %.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 400 g malet kött i en gryta. Tillsätt 5-6 dl vatten, påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 17 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå en stund före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 459 kJ / 344 kcal |
| Fett | 1,1 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 74 g |
| - varav sockerarter | 9,5 g |
| Protein | 7,4 g |
| Salt | 4,40 g |
| Fiber | 3,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


