Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Härkis®-ärtsoppa är en modern vardagsdelikatess som passar finländares smak. Den glutenfria och veganska ärtsoppan har smaksatts med…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Vatten, ärt (Finland), lök, HÄRKIS® bondbönefärs (6 %, bondböna, vatten, ärtprotein, rypsolja, stabiliseringsmedel (E460, E461), joderad salt, sirap, modifierad majsstärkelse, färg (sockerkulör), växtfiber, lökextrakt, svartpeppar), salt. Salthalt i produkt färdig att förtäras ca 0, 8 % Produkten kan innehålla små mängder glutenfri havre.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
6409531660136
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Bäst före -datum på burkens botten.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 425 kJ / 101 kcal |
| Fett | 0,9 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 1,4 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 3,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

