Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Hawaiisk gryta kommer till undsättning i köket och är enkel att tillreda, även för en oerfaren hemmakock. En oöppnad förpackning håller…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Ris (56 %), kryddor [curry (bl.a. koriander, spiskummin, SENAPSFRÖ, svartpeppar, cayenne), gurkmeja, paprika, ingefära, morot, ananas, lök, äpple], modifierad majsstärkelse, socker, ärter, jästextrakt, fettpulver (palm), salt, majsmaltodekstrin, arom (paprika). Salthalten i grytan lagad enligt receptet är ca 0, 9 %. Produkten kan innehålla spår av gluten och mjölk.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 400 g malet kött i en gryta. Tillsätt 6-7 dl vatten, påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 17 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå en stund före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 420 kJ / 340 kcal |
| Fett | 3,5 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 71,4 g |
| - varav sockerarter | 6,1 g |
| Protein | 6,7 g |
| Salt | 4,90 g |
| Fiber | 3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


