Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Italiensk gryta är en välsmakande och praktisk vardagsfavorit som du snabbt äter dig mätt på. En oöppnad förpackning håller länge om den…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Pasta (64 %, DURUMVETEmjöl, VETEfiber, vatten), kryddor (tomat, paprika, oregano, basilika, vitlök, lök), modifierad majsstärkelse, fettpulver (palm RSPO SG), socker, morot, salt, jästextrakt, ärt, aromer och extrakt (svartpeppar, tomat, paprika), rypsolja. Salthalten i produkten tillagad enligt receptet är ca 0, 7 %. Produkten kan innehålla spår av mjölk och senap.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
puh./tfn 010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 400 g malet kött i en gryta. Tillsätt 5-6 dl vatten och påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 9 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå en stund före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 450 kJ / 340 kcal |
| Fett | 5 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 59 g |
| - varav sockerarter | 11 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 3,60 g |
| Fiber | 7,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


