Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Italiensk gryta är en välsmakande och praktisk vardagsfavorit som du snabbt äter dig mätt på. En oöppnad förpackning håller länge om den…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Pasta (60 %, bl.a. DURUMVETE), kryddor (tomat, paprika, oregano, basilika, vitlök, lök), modifierad majsstärkelse, fettpulver (palm), socker, jästextrakt, salt, morot, ärt, aromer (svartpeppar, tomat, paprika). Salthalten i produkten tillagad enligt receptet är 0, 8 %. Produkten kan innehålla spår av mjölk och senap.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 600 g malet kött i en gryta. Tillsätt 8-9 dl vatten, påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 9 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå en stund före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 500 kJ / 360 kcal |
| Fett | 6 g |
| - varav mättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 62 g |
| - varav sockerarter | 6 g |
| Protein | 12,2 g |
| Salt | 4,00 g |
| Fiber | 3,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


