Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Rökt rensoppa med ost är vardagens laktosfattiga och fylliga räddare som har packats i en lufttät förpackning som är lätt att ta med.…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor
Ingredienser
Vatten, vispgrädde (GRÄDDE, förtjockningsmedel (karragenan)), färskost (5 %, bl.a. förtjockningsmedel (pektin, guarkärnmjöl), konserveringsmedel (E202), syrningskultur), lök, varmrökt renkross (3 %, bl.a. renkött, stabiliseringsmedel (E451, E452, E407a, E331), VETEfiber (glutenfri), aromförstärkare (SOJAproteinhydrolysat), antioxidationsmedel (E316), konserveringsmedel (E250)), modifierad stärkelse (majs, potatis), majsmaltodextrin, salt, MJÖLKPULVER, fettpulver (palm), kryddor (bl.a. persilja, vitlök, lagerblad, timjan, bockhornsklöver), aromer, dextros, jästextrakt, SOJASÅS, rypsolja.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur. Öppnad ca 1 dygn i kylskåp.
Bruksanvisning
Förpackningen sorteras som plast.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 300 kJ / 70 kcal |
| Fett | 4,7 g |
| - varav mättat fett | 3,1 g |
| Kolhydrat | 6,1 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 0,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 0,4 g |


