Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Kycklingsoppa är en välsmakande, glutenfri och laktosfri måltid som du enkelt kan ta med dig utan extra disk. Den genast färdiga…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Vatten, kyckling bröstfilé (ursprung: flera EU-stater, 9 %, bl.a. kyckling bröstfilé, modifierad tapiokastärkelse), morot, vispGRÄDDE (GRÄDDE, förtjockningsmedel (karragenan)), ärskost (5 %, bl.a. MJÖLKpulver, förtjockningsmedel (pektin, guarkärnmjöl), konserveringsmedel (E202), syrningskultur), stärkelse (majs, potatis), majs, lök, paprika, majsmaltodextrin, kryddor (persilja, curry (gurkmeja, koriander, spiskummin, svartpeppar, ingefära, kardemumma, paprika, färg (kurkumin, betakaroten)), lök, vitlök, lagerblad, bockhornsklöver, timjan, koriander), salt, purjolök, växtvett (palmolja), dextrose, aromer (bl.a. SMÖR (inn. MJÖLKprotein), jästextrakt, surhetsreglerande medel (E508), rypsolja, emulgeringsmedel (E450i). Grönsaker 11 %.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur. Öppnad ca 1 dygn i kylskåp.
Bruksanvisning
Förpackningen sorteras som plast.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 271 kJ / 65 kcal |
| Fett | 3,5 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 5,7 g |
| - varav sockerarter | 1,4 g |
| Protein | 2,5 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


