Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Gräddig viltsoppa är vardagens laktosfri och fylliga räddare i en enkel och behändig förpackning. Den gräddiga och lätt rökiga viltsoppan…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Vatten, laktosfri grädde (GRÄDDE, förtjockningsmedel (karragenan)), varmrökt kronhjortkross 6 % (bl.a. kronhjort 86 %, stabiliseringsmedel (E451, E450), dextros (majs, VETE), antioxidationsmedel (E301), konserveringsmedel (E250)), modifierad majs- och potatisstärkelse, majsmaltodextrin, salt, växtfett (palmolja), kryddor (svartpeppar, rosmarin, lök, vitlök, lagerblad, bockhornsklöver), aromer, växtolja (raps, ryps), surhetsreglerande medel (E508), SOJAsås.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 Turku
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur
Bruksanvisning
Värm upp innehållet i burken i en kastrull i 4–5 min eller i mikrovågsugn i ett mikrovågssäkert kärl i 2–3 min, rör om då och då. Tillsätt en skvätt vatten eller grädde om du vill.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 348 kJ / 83 kcal |
| Fett | 5,9 g |
| - varav mättat fett | 3,8 g |
| Kolhydrat | 5,9 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


